Hau Kóla - Toulec

Hau kóla! Zdravím všechny čtenáře této rubriky.

Kdysi jsem měl možnost studovat Indiány a jejich život přímo v terénu. Navštívil jsem bezpočet muzeí a výrobců indiánských věcí a přivezl jsem sebou vzory, o kterých si můžete být jisti, že zatím ještě nebyly publikovány.

Teď už ale zase nohama pevně na naši českou zem a pusťme se do šití toulce.

(pro zvětšení obrázku na něj klikněte)
obr.1
obr.1
obr.2
obr.2
obr.3
obr.3

Materiál. Na toulec potřebujete pěkně vydělanou jelenici, bizoní kůži, krávu nebo vydru či pumu. Kůži můžete použít buď chemicky vydělanou nebo si ji sami vydělat za pomoci mozku (návod v Indian hobby courier č.6/1991). Indiáni to tak vždy dělají a ještě dnes jsou v rezervaci Siouxů Pine Ridge odbornice na tento starý způsob vydělávání kůží. Měli jsme možnost navštívit v Sioux Falls mistra Belice, který napsal kniohu o siouxském vydělávání kůží. Měl na svém ranči připraveno 120 nasolených bizoních kůží, které zpracovával tímto tradičním způsobem, o losech a jelenech nemluvě.

Když máte vhodný a dobře připravený materiál, můžete se pustit do střihu. Indiáni v dřívějších dobách dělali toulec na šípy společný s toulcem na luk. Je to vidět na mnoha starých obrazech a uvádí to především Bodmer a Catlin, kteří tyto toulce namalovali. Jeden takový si můžete udělat podle obrázku číslo 1. Nebudete-li mít pumu ani vydru, můžete použít i nutrii nebo kus bizoní nebo kravské kůže. Viděl jsem takovýchto náhražek v muzeích dost.

Druhé pouzdro je již složitěji řešené. Pouzdro na šípy oddělené od pouzdra na luk je zvlášť vyrobeno a spojeno řemenem, který je přehozen přes rameno a drží obě části pohromadě. Takový toulec si můžete vyrobit podle obrázku číslo 2. V jednom muzeu v Montaně jsem pro vás nakreslil tento hezký vzor a doufám, že se vám bude líbit.

Na obrázku číslo 3 je stejný typ pouzdra, ale méně zdobný, pro ty, kteří nechtějí tolik vyšívat.Viděl jsem i mnoho pouzder nevyšívaných, jenom zdobených lemovkou, jako je například toto.

Jistě se ptáte, co do toulce. Solidní návod najdete v Knize lesní moudrosti. Jenom luk musíte udělat kratší, o délce asi kolem 110-130 cm. Takový používali Indiáni Velkých plání.

Wanbli
obr.4obr.4 obr.5obr.5

Luky a šípy byly velice citlivé zbraně, které se musely chránit před vlhkem. K tomuto účelu vyvinuli lidé toulce. Když už jste si vyrobili indiánský luk a šípy, potřebujete k nim i indiánský toulec. Toulce se dělaly z jelenice, kožešin vlků, vyder, lišek, hovězího dobytka, ale nejlépe se k tomuto účelu osvědčila kůže z pumy. Jelenicové toulce, které nosili hlavně Siouxové, jsou pro nás nejdostupnější, proto se budu věnovat jim.

fotografie toulce

Starší typy byly jednoduché, nezdobené, podlouhlé vaky sešité na konci, kam se luk a šípy vkládaly pohromadě. Aby vak držel tvar, upevňovala se k sešité straně hůlka, jindy se dovnitř všívaly jeden nebo dva pruhy silnější kůže. Některé toulce měly kolem střední části vaku našitý kožený pás, kam se jako do kapsy vkládaly různé nástroje. Kajovové a Komančové k toulci připevňovali nástroje k rozdělávání ohně třením, aby měli na cestách pohromadě všechno, co potřebovali.

Dvoudílný toulec je mladšího data, ale ukázal se jako velmi praktický. Pouzdro na šípy zůstalo stejné, ale luk se zasouval do podlouhlého úzkého vaku. Luk i šípy vyčnívaly z vaků tak deset centimetrů. Obě pouzdra byla spojena. Pouzdro na luk mělo kruhový průřez. Toulec se šípy měl mírně kapkovitý tvar, takže se v něm šípy lépe rozložily a daly se rychle vytáhnout.

Velmi běžné byly toulce zdobené jen třásněmi. Jelikož luk a toulec začal být obrazem osobní statečnosti a lovecké dovednosti, začaly se zdobit mnohem bohatěji – korálky a ostny. Ukázku jednoho takového toulce můžete vidět na obrázku dole.

Muž s sebou nosil kolem dvaceti šípů; víc už by činilo toulec těžkým a navíc – šípy se daly vyrobit cestou nebo posbírat na bojišti. Doufám ale, že vy s luky bojovat nebudete – i když jsem viděl několik lidí užívat si „adrenalinového sportu“, boje s tupými šípy obalenými pro bezpečnost ještě silnou vrstvou látky – a použijete je jen k proniknutí do tajů tohoto prastarého umění soustředění a trpělivosti.

Josef Porsch – Ablákela
toulec zdobený korálky
Ještě jeden toulec zdobený korálky, Černonožci
toulec s malbou
Jednoduchý toulec s malbou, Černonožci
toulec z nevydělané kůže
Toulec z nevydělané kůže
z jižních plání
jednoduchý toulec
Jednoduchý toulec z jelenice
ze seveních plání
bohatě zdobený toulec
Bohatě zdobený toulec z
kožešiny, Vraní Indiáni
toulec zdobený korálky
Toulec zdobený korálky, Lakotové