Hau kóla!
Každý správný Indián , hned ráno, když bylo pěkné počasí, vztyčil blízko vchodu před týpím trojnožku a spěchal na ni pověsit své medicínové předměty a zbraně, aby čerpaly energii ze slunce a modré oblohy. Na takové trojnožce vedle medicínové tašky, toulce s lukem a šípy samozřejmě nesměl chybět štít majitele týpí. Štít měl dvě funkce, ochranu pro boj – před šípy, seknutím palicí či tomahawkem – k tomu sloužila tlustá hřbetní kůže vyztužená srážením, a potom medicínovou ochranu – to byly symboly nakreslené na plášti, které byly doplněny peřím, rolničkami a dalšími ozdobami.
Tyto malby měly chránit válečníka před nepřítelem pomocí víry. Byl to rovněž válečníkův prapor , podle kterého mohl nepřítel poznat, koho má před sebou. Indiáni si svých štítů velice cenili. Jednu z největších sbírek štítů jsem viděl v Colter Bay muzeu v Grand Teton National Park.
Takový štít udělat nebylo nic jednoduchého. Můžeme to zkusit s prostředky, které máme po ruce. Vezměte nevydělanou kravskou kůži a ze hřbetu na krku vyřízněte kolo o dvacet centimetrů větší než štít. Na okraji udělejte díry pro 24 kolíků. Vykopejte jámu jako na potní lázeň a rozpalte kameny. Ty dejte do jámy a přes ni pak vypněte štít. Dovnitř lijte vodu. Štít se začne teplem smršťovat a utahuje kolíky směrem ke středu. To opakujte pomalu několikrát. Budou-li kameny nesprávně polévané štít propálíte a zničíte. Postupujte pomalu a obezřetně. Nakonec zasypejte jámu hlínou, pod kterou dáte nové rozpálené kameny a uděláte z ní malý kopeček. Na ten znovu vypněte štít a potom vlejte jako do Setonova hrnce znovu dírou po kolíku ve straně jámy dovnitř vodu. Štít zasypejte hlínou a napařujte. Získá krásný vypouklý tvar. Nechejte ho vyschnout i s hlínou na poledním žáru a vyndejte odpoledne. V noci by se zase navlhnul a ztrácel by tvar.
Potom nezbývá nic jiného, než požádat medicinmana kmene nebo nějakého vlivného muže, aby vám na kůži, ze které vyříznete kruh opět větší, namaloval ochranné medicínové znaky. Ty by měly vystihovat vaši osobu, vaše vize, může na nich být vaše ochranné zvíře – orel, bizon atd. Kůže by měla být vydělána mozkem a ručně přímo při táboření.
Kruh z nevydělané kůže zařízněte a protáhněte jím řemeny na uchycení. Potom vyříznete kruh z jelenice a na stranách nasříháte třásně. Jimi povedete utahovací řemen, kterým upevníte na nevydělané kůži svrchní obal. Ve starých dobách bývaly magické znaky i na vnitřním štítě.
Ustříhněte dlouhý řemen, kterým si budete přidělávat štít při jízdě na koni nebo při tancování na sebe, přes rameno jako toulec. A zbývá už jen zdobení.
Rukojeť nikdy nebyla jako u štítu středověkých rytířů. S tímto štítem se nevykrývaly rány při šermování. Udělejte si poutka na chycení podle obr. na protější straně dole.
Štíty se postupem času zmenšovaly. Zatímco štíty 18. století byly ještě dosti velké a Indiáni z nich při válčení dělali v šiku i kryt, stříleli přes ně a chránili se i v řadě, tak jako to třeba dělali černošští válečníci, při postupné individualizaci náčelníka a při stále větším používání střelných zbraní se štít zmenšoval a stále více zastával funkci magické medicínové ochrany.
Štít je potřeba nakouřit sladkou travou a šalvějí, zazpívat k poctě majitele a jeho nové standardy medicinovou píseň, často se u tohoto obřadu dělala i hostina.
Medicinman už kreslí na váš štít hlinkou smíchanou s tukem (přírodní barvivo) vaše ochranné znamení. Zdobí lem z rudé látky pery dravců, připevňuje hranostají kožešinu se sladkou travou na vrchol štítu. K perům přivazuje rolničky a malé zvonky a peříčka z krahujce dává do vrcholu štítu. Je tu vše, co máte rádi. Štít symbolizuje vaši odvahu, zálibu a lásku k volnosti, váš pohled na svět očima milovníka divoké nespoutané přírody ....
Slunce prosvětlilo celý tábor, a vy vynášíte svůj štít poprvé před stan. Vlajou na něm orlí pera a malba se třpytí v prvních paprscích ranního slunce. Jdete si zaplavat do nedaleké říčky a vidíte z dálky váš stan a před ním symbol vašich snah – váš nový štít. Záleží jen na vás, s jakou úctou budou vaši přátelé i nepřátelé k tomuto znamení vzhlížet. Držím vám palce.