H. D. Thoreau se svými dvěma roky strávenými v prosté dřevěné chatce na samotě u rybníka Walden a svou pozdější stejnojmennou filosofickou
knihou stal jedním z důležitých inspirátorů hnutí lesní moudrosti. Čas od času můžeme číst o nějaké české osobnosti jako příměr, že to byl „český Thoreau“ (S. Vodička, J. Tomeček ad.). Jestli by si ale někdo takový příměr skutečně zasloužil, pak to byla Anna Pammrová (1860 – 1945), která téměř 40 let ve vědomé samotě v malém domku (nejprve 25 let ve dřevěném, v zimě promrzajícím, později zděném) v malebném koutě přírody u Žďárce na Tišnovsku, kde se živila jen tím, co si sama vypěstovala. Výstava prostřednictvím dobových i současných fotografií a citátů z jejího díla přibližuje tuto mimořádnou ženu, spisovatelku, překladatelku, filosofku, ekoložku a vegetariánku, která se jako první u nás pokusila ve svých dílech řešit mimo jiné „ženskou otázku“ (nikoliv feminismus!).
Výstava „ANNA PAMMROVÁ ve žďáreckých lesích NA CESTĚ K ZÁŘNÉMU CÍLI“ se koná od 19. ledna do 12. února 2017 v Galerii Josefa Adamce v Obci křesťanů, Na Špejcharu 3, Praha 7.
Při vernisáži (čtvrtek 19. ledna 2017 od 18.00) promluví o životě a díle A. Pammrové autorka výstavy RNDr. Milada Škárová z Brna.
Výstava potrvá do neděle 12. února 2017. Otevřeno každou středu (15.00 – 18.00) a neděli (12.00 – 16.00). Vstupné dobrovolné. Podrobnosti o výstavě:
www.gja.cz.
„V Pravdu se vnořit – Stvořenému se kořit! Tak formulovala jsem si v mládí životní úkol.“ (A. Pammrová)
František Kožíšek – Biminiji