Moravský kras – slovy klasika Míly Nevrlého „Kraj vodního podzemí, jedna z největších přírodních pozoruhodností někdejší obrovské rakouské říše“. Nevelká vápencová oblast protkaná hlubokými soutěskami a nenápadnými potoky, které tajuplně mizí v propastech, protékají temnými klikatými podzemními sifony a jeskyněmi, aby o pár kilometrů dál zase vyvěraly na povrch, kraj úchvatných krápníkových jeskyní a hlubokých propastí i nenápadných zrádných závrtů. Oblast osídlená odvážnými lovci medvědů a mamutů již v dobách, kdy prapraděd praotce Čecha teprve sbíral houby kdesi daleko na pravýchodě…
Celý víkend se budeme pohybovat v CHKO nebo v bezprostřední blízkosti CHKO, takže počítejte pouze s bivakováním (ne stany) a vařením na vařiči (ne na ohni). Možnost večerního posezení u ohně bude záviset na trase, na které se v průběhu soboty domluvíme. Nebo raději romanticky přespíme v jeskyni jako naši pravěcí předkové (tma, blatíčko, prach všude, louže a kapající voda)? Bude-li nám štěstí přát, mohli bychom vidět barevné čolky, smaragdové ještěrky, různé druhy netopýrů, sokoly, bělostné okrotice a další orchideje nebo i zlatohlavé lilie…
Sraz budeme mít v pátek 10. 5. 2024 večer v Křtinském lomu (cca 1 km na sever od obce Křtiny, viz mapka). Kdo má možnost dorazit už dříve, tak si dáme sraz už v 15 h na vlakovém nádraží Adamov – zastávka (pozor, o 2 km blíž/dál je žel. stanice Adamov) a vyrazíme pěšky kolem ikonické pravěké Býčí skály do Křtin, kde se zájemci mohou podívat na jeden z nejvýznamnějších tuzemských poutních kostelů od věhlasného Santiniho.
V sobotu se pak můžete těšit na výpravu kolem jeskyní, bílých skal a barevných lomů, propastí, propadání, vývěrů, větrných mlýnů a mnoha dalších různorodých zajímavostí. Samozřejmě nemineme ani největší propast ve střední Evropě, bájnou Macochu. Navečer se někam uklidíme na nocleh (podle toho, kolik nás bude).
V neděli bych pak doporučovala navštívit některou z místních věhlasných krápníkových jeskyní, přístupné jsou v dostupném okolí hned čtyři – Punkevní, Kateřinská, Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Každá je něčím „nej-“ a jedinečná, tak je to asi jedno, stalagmity, stalagtity a stalagnáty jsou tady prostě všude… Kdo ještě nikdy nebyl v Punkevních, tak je to zážitek – dostanete se na dno Macochy a splujete si podvodní řeku Punkvu (cena do 320 Kč). Ale je to turistická atrakce, takže tam bude hodně lidí a bylo by potřeba objednat si vstupenky předem, zvlášť pokud by nás šla celá skupina. V ostatních jeskyních (cena 140 – 200 Kč/os.) je situace trochu klidnější, ale pokud by nás bylo víc než 10, tak bych raději také koupila vstupenky předem. Pokud se domluvíme, že do jeskyní společně nepůjdeme, budeme v poklidu pokračovat soutěskami nebo nad nimi tak, abychom před 16. h skončili na vlakovém nádraží v Blansku (trať Brno – Česká Třebová – Praha). Solitérní zájemci o prohlídku jeskyní mohou v neděli vyrazit i po vlastní ose.
Celá trasa má cca 33 – 45 km (včetně volitelných pátečních 11 km), podle toho, jak se rozhodneme. Začátek (do Křtin) a konec (do Blanska ze Skalního mlýna nebo ze Sloupu) se dá přiblížit i autobusem.
Jak se dostat do Křtin: buď z Adamova – žel. stanice (odjezd 15.49, 16.55, 18.55, 23.00) nebo z Brna ze Staré osady (Stará osada = konečná šaliny 2 z hl. nádr. nebo cca 6 min pěšky z vlakové zastávky Brno – Židenice) autobusem č. 201 směr Jedovnice.
Pokud by jel někdo na Moravu autem, doporučuji nechat jej v závěrečném Blansku a na začátek naší trasy dojet z Blanska do Adamova vlakem nebo do Křtin autobusem (s přestupem v Jedovnicích).
Do přihlašovadla prosím do poznámky napište, a) jestli budete v pátek v 15 h na srazu v Adamově – zastávka nebo jestli dorazíte po vlastní ose až do Přírodní památky lom Křtiny, b) jestli máte zájem navštívit libovolnou krápníkovou jeskyni, c) jestli máte zájem přímo o Punkevní jeskyně. Podle počtu zájemců to doladíme.
Tak se budu těšit, Maqiyémi – Kamila Lunerová